Sabri Ülker Bilim Ödülü başvuruları başladı!
Yarışma dili Türkçe ve İngilizcedir.

Gerekçe

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre yetersiz ve dengesiz beslenme bebeklerde ve çocuklarda görülen hastalıkların ve yaşam süresinin azalmasının en önemli nedenlerinden biridir. Kilo fazlalığı ve şişmanlığın giderek yayılması, bulaşıcı olmayan hastalıklarda ciddi artışa yol açmıştır. Diyabet, metabolik sendrom, kardiyovasküler hastalıklar ve çeşitli kanserler artık çok genç yaşlarda da görülebilmektedir.

Ergenlik çağındaki genç yetişkinlerde beslenme sorunları çocukluk döneminde başlar ve yetişkinlikte de devam eder. Bu nedenle bebek ve çocuk beslenmesine ayrı bir önem verilmesi, anneler başta olmak üzere ebeveynlerin bilinçlendirilmesi ve okullardaki teşviklerin arttırılması önem taşımaktadır.

Beslenmedeki enerji ve makro besin öğelerinin yanında bazı vitamin ve mineraller de sağlıklı büyüme ve gelişme ile bağışıklık sisteminin daha iyi çalışması için elzemdir. Dünya çapında yaklaşık 2 milyar kişi iyot yetersizliğinden etkilenmekte, okul öncesi çağdaki çocukların üçte birinden fazlasında A vitamini eksikliği görülmektedir. Annelerin yetersiz ve dengesiz beslenmesi, zayıf fetal gelişime ve daha yüksek hamilelik komplikasyonlarına neden olmaktadır.

Beslenmeye dayalı sağlık problemleri Türkiye’de kentsel bölgelerde obezite, kırsal bölgelerde ise beslenme yetersizliği olarak kendini göstermektedir. Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması 2010 verilerine göre 0-5 yaş grubu ve 6-18 yaş grubu çocuklarımızın yaklaşık %50’sinde beslenme kaynaklı problemler görülmektedir. Bu durum 19-21 Kasım 2014 tarihleri arasında Dünya Sağlık Örgütü’nün düzenlediği Malnütrisyon Kongresi’nde de ele alınmıştır. Kısacası yetersiz beslenme değil, aşırı beslenmeden dolayı da malnütrisyon görülebilmektedir.

Bir yandan dünya bulaşıcı olmayan hastalıkları veya risklerini azaltmaya çalışırken, diğer yandan besin endüstrisi de ürün geliştirmeye ve formülasyonlarına daha çok dikkat etmektedir. Vitamin-mineral desteği, sindirim sistemine yardımcı veya bağışıklığı güçlendirmeye katkıda bulunmak için gıdaların reformülasyonları üzerine araştırma ve geliştirmeler devam etmektedir.

Bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesi ile ilgili olarak tıpta da her gün yeni araştırmalar yapılmaktadır. Morbid obezite çözümleri için geliştirilen mide ameliyatları, leptin hormonunun önemi ve yeni nesil endokrin ilaçlarının geliştirilmesi ile bu hastalıkların tedavisine yönelik araştırmalar hız kazanmıştır.  

Beslenme, sağlık ve tıp alanındaki tüm bu gelişmeler ışığında, Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı Bilim Ödülü; sağlıklı yaşam tarzını teşvik etmek, araştırma, eğitim programları ve bilimsel girişimleri desteklemek, topluma faydalı inovasyonların geliştirilmesine yardımcı olmak amacıyla düzenlenmektedir.